ראשי > סרטים > מחשבות בעקבות Inception (מכיל ספוילרים)

מחשבות בעקבות Inception (מכיל ספוילרים)

נראה שכולם מאוהבים באינספשן. הביקורות מהללות – 92% רייפ טומטוס ו-9.2 ב-IMDB – ופייסבוק וטוויטר מלאים במחמאות והתפעלויות מאנשים שכרגע יצאו מהסרט, ובטוחים שזה הסרט הטוב ביותר שראו בעשור האחרון.

בוא נגזים עוד קצת.

הסרט טוב, זה נכון, אבל מכאן ועד הסופרלטיבים שנכתבו עליו יש דרך ארוכה.

אז נכון, אני ממש לא מבקרת קולנוע (ובהקשר הזה כדאי לקרוא את הביקורת והתגובות אצל יאיר רווה), אבל כתלמידה מצטיינת שרואה הרבה סרטים ותכניות טלוויזיה, הסרט הרגיש לי די סתמי. דברים שכבר ראינו בעבר (מטריקס, Abre los ojos), וטוויסטים שרואים ממרחק של קילומטר (למשל מאל והאינספשן הראשון).

אז הנה מספר תהיות שעלו בי לאחר הצפיה בסרט, כפי שהועלו בפייסבוק שלי. זה לא ממש מאוגד לרעיון מרכזי, אתכם הסליחה:

 • אינספשן היה מאכזב בצורה קיצונית. אולי אלו הציפיות הגבוהות, אבל הוא היה טרחני וארוך מדי. שלא לדבר על זה שכל טוויסט בעלילה ראיתי מראש (וש’ יעיד על כך, כי הצקתי לו בקולנוע). והסוף גם כן היה ידוע מראש אחרי 5 דקות של הסרט בערך.
 • מסובך הוא ממש לא היה, מה שכן היו הם חורים בעלילה, משחק לא אמין בעליל של אלן פייג', מערכת יחסית לא אמינה בין הדמות שלה לקוב ויותר מדי אקשן בשביל סרט שאמור להיות יותר מחשבתי, נקרא לו.
 • מבחינת אקשן ואפקטים הוא היה מרהיב. אבל אם את אוואטר אהבתי כי היה מרהיב, אינספשן אמור להיות סוג אחר של סרט. בסה"כ היה בסדר, אבל ממש לא 9.2 ב-IMDB. אם זה תחת סרט אקשן עם עלילה לא בנאלית, אז אני מוכנה להיות פחות ביקורתית איתו.
 • חורים בעלילה –
  • העיקרי והענקי, מבחינתי, הוא איך בדיוק חומר כימי ממשי משפיע בתוך החלום? את המזוודה אני עוד יכולה להבין שהכניס הארכיטקט, אבל איך חומר כימי ממשי כביכול אמור להשפיע עליך בחלום, ולהכניס לעוד תת-חלום, ולעוד תת-חלום…
  • בשלב השני, במלון, קוב מסביר לפישר, כמיסטר וואטבר, שהשינויים בגרביטציה והגשם שפתאום בה והולך זה בגלל שהוא חולם. אבל אם אמרנו ש-3 שניות ב"זמן האמיתי" (שגם הוא היה חלום) הן משהו כמו 20 דקות בחלום – אז בעצם כל השינויים הקטנים האלה לא מורגשים בכלל.
   ככל ש”יורדים” בחלומות הזמן מתארך. ג’וזף גורדון לוויט היה במעלית משהו כמו 20 דקות. היו לו 3 דקות להספיק לג'אמפ הראשון ברגע שהוא התחיל לשמוע את המוזיקה (כשהואן מתחיל ליפול) – הוא פספס, ואז התחיל כל האלמנט של חוסר בגרביטציה, (ואם כבר אנחנו מתייחסים שוב לנקודה הזו אז גם החבר'ה בשלג היו אמורים לרחף באוויר, בדיוק כפי שפישר כביכול מרגיש את השינויים מהלבל הקודם).
   ארתור מספיק להגיע לג'אמפ השני (כשהוואן פוגע במים), וזה גם חור בעלילה – מה היה קורה אם הוא כן היה מספיק להכין את הג'אמפ הראשון (הוא היה הרי ממש קרוב לזה) בזמן שהחבר'ה בשלג אפילו לא הגיעו למבצר?
   גם הג'אמפים המסונכרנים לא הגיוניים במיוחד בגלל אלמנט הזמנים.
  • אם החולם יכול לשלוט בחלום שלו, כמו ארכיטקט, אז למה יוסוף, שהוא החולם הראשון, לא בנה פשוט איזה מגה מבצר מסביב למחסן שבו הם היו, או בנה לעצמו טנק משוכלל איתו יסתובב ברחבי העיר עד שיגיעו לגשר.
   ואם רק הארכיטקט יכול לשנות דברים, אז למה אלן פייג' לא שינתה דברים? באיזשהו שלב קוב שואל אותה אם יש דרך מהירה יותר, למה היא לא פשוט שינתה איזה משהו. פישר כבר ידע שהוא חולם בשלב הזה, אז זה גם לא היה נראה לו מוזר מדי. הסבר של “הפרוג’קשנס ידעו שהיה שינוי ויתקפו את הארכיטקט” הוא לא הגיוני, כי גם ככה תקפו אותם, ויותר מזה זה דווקא היה משרת את המצב – הפרוג’קשנס היו מנסים לפגוע באלן פייג’ ולא בפישר.
  • כשקוב וסאיטו מתעוררים במטוס הם כבר לא מחוברים למזוודה. נדמה לי, אבל אני לא בטוחה, שגם במעלית הם נותקו מהמזוודה לפני הג’אמפ – אז איך הם יכולים להמשיך להיות אחד בחלומו של השני? ובכלל, מה קורה כשמנתקים מישהו מהמכונה? האם הוא מתעורר? האם ממשיך לחלום? ומה קורה כשנגמרת ההשפעה של החומר המרדים של יוסוף? נשארים בחלום? מתעוררים? עוברים למצב של לימבו?
   לא מסבירים לנו במדויק מה קורה עם הלימבו הזה, ואיך מתעוררים אם מפספסים את הג'אמפ. ואיך זה שהחבר'ה שנכנסו איתו פנימה לא שאלו את זה לפני…
  • שלא לדבר על למה קוב בוטח במישהו שמחטטת לו בתת מודע בלי רשותו.

אשמח לקרוא מה דעתכם, ואם יש לכם תשובות לתהיות שלי.

:קטגוריותסרטים תגיות: ,
 1. ענבר
  12/08/2010 ב- 10:28

  יוסוף בכלל לא החולם הראשון,כל הזמן החולם הוא פישר, כל הפואנטה הרי היא להכנס לחלום שלו. והם היו מותקפים ע"י ה"הגנה" שלו כאילו,ממה שאימנו אותו קודם ולא מכל הפרוג'קשנס. אם הם היו משנים משהו אז באמת כולם היו מתקיפים אותם ולא רק ההגנה שלו.
  החומר הרדמה יכול לגרום להכנס לשינה יותר עמוקה,זה דווקא הגיוני. מה שלא הגיוני והם לא הסבירו זה איך בכלל כולם נכנסים אחד לשני לחלומות ק בגלל שהם מחוברים לאותו חומר הרדמה

  • maya567
   12/08/2010 ב- 10:34

   החלום הראשון הוא של יוסוף. תזכרי שהם אמרו איך שהם נכנסו לחלום על כך שהוא צריך היה לשירותים ובגלל זה יורד מבול.
   ההגנות של פישר נכנסו לפעולה בגלל שהם זיהו שמדובר בחלום משותף.

   הסבירו איך נכנסים ביחד. אמרו שזה מכשיר שפותח ע"י הצבא או משהו כזה. כל עוד מחוברים לאותו מכשיר/מזוודה אז חולמים ביחד.

 2. 24/08/2010 ב- 19:11

  לגבי החורים:

  הראשון: כמו שיש אנשים שחולמים שהם משתינים ואז הם משתינים במציאות, זה עובד גם הפוך.

  המזוודה: נראה לי שהיא נחוצה רק בשביל ה"סנכרון הראשוני" וזהו, אח"כ החלום הוא כבר משותף – ה"מוחות מסונכרנים", או משהו…

 3. עדי
  27/08/2010 ב- 13:20

  הרי גם אווטאר קיבל 8.3 ב-IMDB וגם עליו השתפכו אנשים כשיצאו מהקולנוע. ולהשוות את העלילה של שני הסרטים זה כמו השוואה בין "שר הטבעות" לבין תסריט של פרק ממוצע בהישרדות…
  אולי הכל יחסי לנורמות. אנחנו מוצפים לאחרונה בכל כך הרבה סרטים "כיפיים" אבל רדודים, אז לידם כל סרט של נולאן נראה אוטומטית כמו יצירת מופת.

  • maya567
   27/08/2010 ב- 17:10

   לא משווה את העלילה, זה בדיוק העניין שבאווטאר לא היתה עלילה. גם לא היה דגש מלכתחילה על עלילה, זה היה סרט נוסחתי שאמור פשוט להציג את האפקטים ולגרום לתחושת וואו ממה שאתה רואה.
   באינספשן העלילה אמורה לתפוס חלק הרבה יותר גדול, וזה היה meh, לא יותר מזה.

 4. מישי
  29/08/2010 ב- 02:46

  יוסוף לא בנה לעצמו טנק או מבצר כי הם לא היו מוכנים שיתקפו אותם … הם לא ידעו שהמוח שלו יהיה מוכן אליהם ויתקיף אותם , זה למה היה להם הרבה פחות זמן והם לא היו מוכנים .

  • maya567
   29/08/2010 ב- 11:05

   זה נשמע כמו סתם תירוצים שבדיעבד. כבר ראינו שקוב יכול להכניס מה שהוא רוצה לתוך החלום (רכבות, מאל וכד'), ואלן פייג' עשתה את כל הדברים האלו במהירות שיא בחלום הראשון שלה.

 5. 27/09/2010 ב- 12:48

  לא קראתי עד עכשיו, אבל סופסוף ראיתי אתמול.
  סרט מעאפן לגמרי. אפקטים נחמדים, עלילה לא מתוחכמת, ובעיקר ארוך ומשעמם. רק רציתי שהדבר הזה יסתיים מתישהו.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: